Forsvarsminister Frank Bakke-Jensen er i statsråd i dag utnevnt til ny fiskeridirektør for en åremålsperiode på seks år. Han fortsetter som forsvarsminister og kan heller ikke tiltre i jobben som fiskeridirektør så lenge han er innvalgt på Stortinget.
Det står nå igjen 170 tonn av langekvoten som kan fiskes av norske fartøy i Færøyanes fiskerisone. Dermed er det fare for at norsk fiske i Færøyane sin fiskerisone stopper opp.
Utnyttelse av restråstoff fra hvitfisk har økt de siste årene. Det samme har lønnsomheten. De fleste nye havfiskefartøy er tilrettelagt for 100 prosent utnyttelse av restråstoffet.
No er det nok at ein tilsett testar negativt ein gong på korona-test for å unngå karanteneplikt i arbeidstida. Dette gjer det enklare for fiskeflåten som dermed kan sette folk som har fått negativt svar på prøva rett i arbeid.