Lønnsomheten i fiskeflåten nærmer seg rekordnivå. Driftsinntekten øker og fiskeflåten leverer et godt resultat. Dette viser tall fra Fiskeridirektoratets lønnsomhetsundersøkelse for fiskeflåten.
- Mannskap på fiske- og fangstfartøy bør prioriteres, når det åpnes for massevaksinasjon av personer som er utenfor risikogruppene. Det skriver Fiskebåt i et brev til Helse- og omsorgsdepartementet.
For første gang har Norges Sildesalgslag passert 10 milliarder kroner på ett år i omsetning av pelagisk fisk. Administrerende direktør , Paul Oma, har stor tro på fortsatt vekst.
Olje- og Energidepartementet har den 11 juni 2021 sendt ut på høring følgande; Vedrørande veileder for arealtildeling og konsesjonsprosess og søknader for vindkraft til havs, og forslag til endringer i havenergilova og og havenergilovsforskrifta. Høringsfristen var sett til 20 august. Fiskebåt har nå svart på denne høringa, og viser til vedlagte høringssvar .
Norge og Færøyene er enige om en avtale for fisket i 2021. Norske fiskere har lange tradisjoner for å fiske i færøyske farvann og avtalen med Færøyene er viktig for Norge, sier fiskeri- og sjømamtminster Odd Emil Ingebrigtsen i en pressemelding fra Nærings- og fiskeridepartementet.
Fiskeridirektoratet har avklart regelverket rundt overføring av kvoter på fartøynivå fra 2020 til 2021. Fartøy som omfattes av ordningen får overført inntil 10 prosent av gjenstående torskekvote fra utgangen av 2020 til 2021.
- Fiskebåt er skeptisk til å utvide virkeområdet for naturmangfaldlova utover territorialgrensa. Fiskeristyresmaktene har vist seg ansvaret verdig når det gjeld å sikre marint vern. I tillegg kan miljøstyresmaktene også vere med å påverke beslutningsprosessane. Det skriv Fiskebåt i sitt innspel til regjeringa sitt arbeid med stortingsmelding om marint vern.