This is some text inside of a div block.

Storbritannia hadde størst verdivekst på norsk torsk i første halvår, med en økning i eksportverdi på 145 millioner kroner, eller 26 prosent, sammenlignet med første halvår i fjor. Eksportvolumet til Storbritannia endte på 7 496 tonn, noe som er 10 prosent lavere enn første halvår i fjor.

Det kommer fram av halvårsstatistikken for norsk sjømateksport, som er utarbeidet av Norges sjømatråd. I første halvår ble det eksportert fryst torsk til en verdi av 1,8 milliarder kroner. Samlet falt verdien med verdien med 190 millioner kroner, eller 10 prosent, sammenlignet med første halvår i fjor. I tillegg til Storbritannia er Kina og Vietnam de største markedene for fryst torsk.

- Hvitfisksektoren har gjennom våren vært preget av reduserte kvoter og økte priser. En vesentlig andel av norsk ombordfryst torsk og hyse eksporteres til Storbritannia, hvor fish & chips-segmentet er under press som følge av høyere kostnader og fortsatt tilbakeholdenhet blant forbrukerne, forklarer sjømatutsending til Storbritannia, Victoria Braathen.
‍

Klippfisk

* Norge eksporterte 35 459 tonn klippfisk til en verdi av 2,8 milliarder kroner i første halvår
* Verdien økte med 359 millioner kroner, eller 15 prosent, sammenlignet med første halvår i fjor
* Volumet falt med 5 prosent
* Portugal, Brasil og Den dominikanske republikk var de største markedene for klippfisk i første halvår
‍

For klippfisk av sei falt eksportvolumet 14 prosent, til 20 802 tonn, mens eksportverdien økte 16 prosent, til 1,1 milliarder kroner. For klippfisk av torsk falt eksportvolumet 11 prosent, til 9 068 tonn, mens eksportverdien økte 5 prosent, til 1,3 milliarder kroner. Portugal hadde størst verdivekst i første halvår, med en økning i eksportverdi på 113 millioner kroner, eller 12 prosent, sammenlignet med første halvår i fjor. Eksportvolumet til Portugal endte på 7 608 tonn, noe som er 4 prosent lavere enn første halvår i fjor.
‍

* Det er rekordhøy pris på hel klippfisk av torsk med 147 kroner per kg. Dette er 13 kroner høyere enn forrige rekordhalvår, som var i andre halvår 2024.
* Det er rekordhøy pris på hel klippfisk av sei med 55 kroner per kg. Dette er 7 kroner høyere enn forrige rekordhalvår, som var i første halvår 2023.
For klippfisk av sei er Den Dominikanske Republikk vårt største marked for sjette år på rad, foran Kongo.
‍

Saltfisk

* Norge eksporterte 14 450 tonn saltfisk til en verdi av 1,6 milliarder kroner i første halvår
* Verdien økte med 143 millioner kroner, eller 10 prosent, sammenlignet med første halvår i fjor
* Volumet falt med 14 prosent
* Portugal, Hellas og Italia var de største markedene for saltfisk i første halvår.

Sild

* Norge eksporterte 99 546 tonn sild til en verdi av 2 milliarder kroner i første halvår
* Verdien økte med 273 millioner kroner, eller 16 prosent, sammenlignet med første halvår i fjor
* Volumet falt med 1 prosent
* Polen, Egypt og Tyskland var de største markedene for sild i første halvår

Makrell

* Norge eksporterte 73 662 tonn makrell til en verdi av 2,3 milliarder kroner i første halvår
* Verdien økte med 829 millioner kroner, eller 56 prosent, sammenlignet med første halvår i fjor
* Det er en vekst i volum på 15 prosent
* Sør-Korea og Vietnam var de største markedene for makrell i første halvår
‍

Det er rekordhøy pris på fryst hel makrell med 30 kroner per kg. Dette er 3 kroner høyere enn forrige rekordhalvår, som var i andre halvår 2024.

Snøkrabbe

* Norge eksporterte 6 348 tonn snøkrabbe til en verdi av 1,4 milliarder kroner i første halvår
* Verdien økte med 711 millioner kroner, eller 100 prosent, sammenlignet med første halvår i fjor
* Det er en vekst i volum på 1 prosent
* USA, Danmark og Japan var de største markedene for snøkrabbe i første halvår
‍

Etterspørselen var spesielt sterk i første kvartal, med lite snøkrabbe på lager i USA, før Canada startet sin sesong og innføringen av 10 prosent toll til Norge og nulltoll til Canada. Nord-Amerika dominerte eksporten med 70 prosent av både volum og verdi. USA alene importerte 3 834 tonn til en verdi av 870 millioner kroner – det høyeste nivået noensinne. I juni økte derimot andelen som gikk til Asia, drevet av lavere tilgjengelighet på stor krabbe og mindre prisforskjell mellom det amerikanske og de asiatiske markedene.

‍
Reker

* Norge eksporterte 17 202 tonn reker til en verdi av 964 millioner kroner i første halvår
* Verdien økte med 213 millioner kroner, eller 28 prosent, sammenlignet med første halvår i fjor
* Det er en vekst i volum på 14 prosent
* Kina og Danmark var de største markedene for reker i første halvår

Rekeeksporten nådde rekordhøye 964 millioner kroner i første halvår 2025. Det er den høyeste verdien noensinne og en økning i volum på 28 prosent fra samme periode i fjor. Veksten er drevet av økt etterspørsel etter konsumklare produkter som fryste, pillede reker og fryste, kokte skallreker, forklarer sjømatanalytiker Josefine Voraa.

Nyheter
No items found.