This is some text inside of a div block.

Havforskningsinstituttet anbefaler at fangsten av snøkrabbe på norsk sokkel ikke overstiger 16 594 tonn i 2027. Det er en økning på 35 prosent fra rådet for 2026.

Ifølge bestandsansvarlig Ann Merete Hjelset, går rådet opp fordi alle bestandsindekser som inngår i bestandsvurderingen, ligger høyere i 2026 enn i 2025.

- Det indikerer at bestanden har økt, og at det er rom for økt fangst i 2027, sier Hjelset til hi.no. For 2026 var både kvoterådet og endelig kvote12 336 tonn. 

Det er registrert snøkrabbe i store deler av Barentshavet, men det kommersielle fisket foregår i hovedsak der tettheten av krabbe er størst. Havforskerne anbefaler at fredningsperioden fra 1. juli til 31. desember opprettholdes også i 2027.

Du kan lese mer på HI sin nettside.

Her finner du hele det tekniske kvoterådet fra HI

Nyheter