-Fiskerinæringen er et av Norges viktigste bidrag til å nå FNs bærekraftmål. Trålfiske spiller en sentral rolle for å nå disse målene, skriver Audun Maråk i denne kronikken.
En ny rapport har kartlagt hvordan seismikk kan påvirke fiskeriaktivitet. – Bedre informasjon og dialog kan gjøre arealkonfliktene mellom seismikk og fiskeri mindre, sier havforsker Lise Doksæter Sivle, som har ledet forskningsprosjektet «FiskeriSeis».
For fem år sidan måtte Lisbeth Sandtorv (48) ta over reiarlaget og ringnotfartøyet Brennholm. Då var det lite hjelp i at ho er utdanna sosionom, lege og har ein doktorgrad på CV-en.
Etter flere års forhandlinger la EU frem et forslag til fordeling av kolmulebestanden. Forslaget reduserer den tidligere avtalte norske andelen fra 26,2 prosent til 5,8 prosent, samtidig som EU øker sterkt sin egen andel og skjermer andre kyststater.
Samarbeid om trasévalg, planlegging og tilpasning av installasjonsaktiviteter og nedgraving av eksportkabler er noe av det som har kommet inn i dreieboka for sameksistens.