This is some text inside of a div block.

ICES anbefaler i henhold til den avtalte forvaltningsplanen mellom EU, UK og Norge en totalfangst inntil 396 680 tonn i 2027, som er opp 21 prosent i forhold til avtalt kvote for 2026.

EU, UK og Norge ble i 2025 enige om en ny forvaltningsplan for nordsjøsild, som ble brukt for å sette kvoten for 2026. Bestanden høstes bærekraftig og er over tiltakspunktet for gytebiomassen.
 
- ICES forklarer oppgangen i kvoterådet med en oppjustering av bestanden og at gytebiomassen har kommet over tiltakspunktet på 1,0 millioner tonn. Kvoterådet gis da ut fra et fiskepress på F = 0,23. Oppjusteringen av bestanden skyldes gode resultater fra det akustiske toktet, sier Gjert Dingsør, ressursforsker i Fiskebåt.
 
ICES påpeker igjen at vestlig baltisk sild er under kritisk nivå Blim, har nullkvoteråd og at denne bestanden tas som bifangst i fisket etter nordsjøsild i deler av norsk sone.

- Det positive er at fangstene av denne bestanden har gått ned og ble estimert til 1250 tonn i 2025. Det indikeres også at bedre prøvetaking av fangstene har bidratt til et lavere fangstestimat, sier Dingsør.
 
Kvoteråd for brisling i Skagerrak, Kattegat og Nordsjøen
 
ICES anbefaler at fangsten fra 1. juli 2026 til 30. juni 2027 ikke 82 822 overstiger tonn. Dette er en reduksjon på 65 prosent i forhold til rådet for 2025/26. Bestanden gjennomgikk en metoderevisjon høsten 2025 med store endringer i data og i oppsettet av bestandsmodellen. 
 
Norsk kvote blir ikke 10 000 tonn siden andelen i Nordsjøen er under 100 tusen tonn. I avtalen med EU har Norge har byttet til seg 10% av nordsjøkvoten, vi forventer en norsk kvote på ca. 6750 tonn.


Her kan du lese mer om kvoterådet fra havforskerne.

Nyheter
No items found.