Fiskeribladet mener på lederplass at Norge må redusere sine andeler av kolmule. Forsåvidt ikke overraskende, kystens næringslivsavis har jo inntatt det samme standpunkt i andre ressurskonflikter, skriver Audun Maråk i dette innlegget.
Da åpenhetsloven trådte i kraft, måtte fiskebåtrederier, som Nye Giske Havfiske fra Ålesund, kartlegge leverandørkjeden for å sikre respekt for menneskerettigheter og arbeidsforhold, en utfordring særlig for små selskaper.
-Fiskerinæringen er et av Norges viktigste bidrag til å nå FNs bærekraftmål. Trålfiske spiller en sentral rolle for å nå disse målene, skriver Audun Maråk i denne kronikken.
En ny rapport har kartlagt hvordan seismikk kan påvirke fiskeriaktivitet. – Bedre informasjon og dialog kan gjøre arealkonfliktene mellom seismikk og fiskeri mindre, sier havforsker Lise Doksæter Sivle, som har ledet forskningsprosjektet «FiskeriSeis».
For fem år sidan måtte Lisbeth Sandtorv (48) ta over reiarlaget og ringnotfartøyet Brennholm. Då var det lite hjelp i at ho er utdanna sosionom, lege og har ein doktorgrad på CV-en.