Mens samlet mengde sjømat produsert og fisket har økt med nesten 20 prosent det siste tiåret, har utnyttelsesgraden av restråstoffet økt fra 72 prosent til 83 prosent.
Fiskeridirektoratet ønskar også i år å dele ut Fiskeridirektoratets Miljøpris. Dette skal skje på Nor Fishing i Trondheim i august. No er dei på utkik etter aktuelle kandidatar, som både kan vere enkeltpersonar, organisasjonar eller verksemder.
Norge eksporterte sjømat for 12,4 milliarder kroner i mai. Det er en økning på 4,1 milliarder kroner, eller 49 prosent, sammenlignet med mai i fjor. Eksportprisen på fryst hel torsk passerte i mai 50 kroner for aller første gang.
Trass turbulente tider internasjonalt er norsk fryst fisk meir etterspurt enn på lenge. Onsdag neste veke samlast kvitfiskbransjen seg i Ålesund for å diskutere utfordringane som denne viktige eksportnæringa står oppe i.
Klima- og miljødepartementet forlenger miljøavtalen med 15 næringsorganisasjoner om reduksjon i utslippene av helse- og miljøskadelige nitrogenoksider (NOx). Avtalen har vært en viktig bidragsyter også for fiskeflåten.