Fiskebåt meiner at fleire norske fartøy må få ta del i loddefisket ved Island. Det er innført ei rekke restriksjonar på den norske flåten, og per no er det berre fiska mellom 6 000 og 7 000 tonn av kvota på 145 000 tonn.
Etter to år med pandemi er det ein viss optimisme å spore igjen. Fleire konferansar som har vore utsette eller lagt på is er no i ferd med å vakne til live igjen.
En ny strategi viser hva Norge bør gjøre for å være en verdensledende maritim nasjon i 2030. Mer digitalisering og flere lav- og nullutslippsløsninger er svaret.
Kunnskapen om miljøeffektar av vindkraftanlegg til havs er framleis mangelfull, og Havforskningsinstiuttet kjem difor truleg til å endre sine råd rundt om dette dei komande åra, etter kvart som meir kunnskap kjem til. Det skriv instituttet i si vurdering rundt forskning på menneskeskapt støy i havet.
Når fiskere fanger flere hundre tonn kolmule per trålhal, kan det bli for mye fisk. En åpning i bunnen kan løse problemet. Nå har forskere ved HI også fått laget en animasjon som viser hvordan trålsekken oppfører seg under overflaten.
Lodde fisket ved Island kan nå omsettes som MSC-sertifisert. Det gjelder også for norske fartøy. -Dette har betydning for omsetningen og er derfor viktig for flåten, sier seniorrådgiver Tor Bjørklund Larsen i Norges Fiskarlag.