Nyheter

VARD skal bygge ny tråler for Havbryn AS

Verftet Vard skal bygge ny tråler for Havbryn AS. Den nye båten skal være ferdig i løpet av 2026.
Nyheter

Fiskeri + seismikk = trøbbel?

Fiskebåt er med i et forskningsprosjekt som skal kartlegge interesse- og arealkonflikter mellom fiskeri og seismiske undersøkelser. Det er viktig å få med fiskerne sine synspunkt.
Nyheter

Kvoteråd for nordsjøsild

ICES har i dag kommet med kvoteråd for nordsjøsild. Forskerne foreslår en reduksjon på 22,5 prosent.
Nyheter

Penguins-feltet: Fleire brot på tryggleiksrutinane

Ifølge Shell U.K. Limited har det vore fleire tilfelle der fiskefartøy utilsikta har krenka tryggingssonene på Penguins-feltet i Nordsjøen.
Nyheter

Søppelet flyter langs norske strender

Til tross for at det ryddes langs strendene, er det enorme mengder med søpppel langs norske strender. Avdelingsleder i Fiskebåt, Tor Are Vaskinn, har sammen med representanter fra Norges Fiskarlag, vært på ekskursjon til Mausund feltstasjon.
Ytringer

- Usikkerhet preger norsk havvindsatsing

- To år etter at regjeringen lanserte sin ambisjon om 30 GW havvind i norske havområder, er det fremdeles knyttet usikkerhet til omfanget av den norske havvindsatsingen, herunder kraftproduksjonen. Dette skyldes trolig begrepsforvirring, kompleksitet, stor grad av usikkerhet og en ukritisk optimisme, skriver Hanna Bauge og Kay Ove Hafsås i denne kronikken.
Ytringer

«Fiskeripolitikk-kommentaren i Nationen - en sammenhengende skandale»

- Som næringsavis for en primærnæring burde Nationen vite bedre. Kommentaren fra Eva Nordlund under tittelen «Norsk fiskeripolitikk er en sammenhengende skandale» er nettopp det; En sammenhengende skandale, skriver adm.dir. i Fiskebåt, Audun Maråk i dette innlegget.
Nyheter

Tilbakekaller snøkrabbetillatelser

Nærings- og fiskeridepartementet bestemte i desember 2023 å begrense deltakelsen i snøkrabbefangst fra 1. januar 2025. Dette krever tilbakekalling av alle eksisterende tillatelser.